You are currently viewing ЯК СКОРОТИТИ СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ВДОМА

ЯК СКОРОТИТИ СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ВДОМА

  • Автор запису:
  • Час читання:7 mins read

Ці нескладні та зрозумілі поради допоможуть вам скоротити споживання електроенергії до 50%, не обмежуючи себе у комфорті. Для цього достатньо споживати електроенергію свідомо. Це не лише відобразиться у ваших рахунках за світло , але й допоможе знизити навантаження на енергетичну систему країни. Є лише одна умова: цим рекомендаціям треба слідувати постійно. А тепер по пунктах:

Освітлення

Йдучи, гасіть світло. Хоч це і банально, багато хто забуває натиснути на вимикач, залишаючи приміщення.

Використовуйте денне світло. Відкрийте жалюзі чи фіранки, щоб впустити в кімнату денне світло та не використовувати лампочки.

Частіше мийте вікна. Пил перешкоджає потраплянню в приміщення природного світла, тому вам доводиться частіше включати штучне освітлення, витрачаючи електроенергію.

Протирайте лампочки і плафони з тієї ж причини. Пил на плафонах здатен «з’їсти» до 20% світла.

Замініть всі лампочки на світлодіодні. LED-лампа потужністю 10W генерує стільки ж світла, як і звичайна лампа розжарювання потужністю 100W, тільки при цьому споживає електроенергії у 10 разів менше. До того ж, термін служби світлодіодної лампочки становить близько 15 років, а лампи розжарювання — приблизно 4 місяці.

Встановіть датчики руху, які автоматично вмикають та вимикають освітлення при появі людини. Це дасть змогу не споживати енергоресурси тоді, коли вони не потрібні.

Замість трьох ламп на люстрі – дві. Подивіться, вам дійсно потрібна ця святкова ілюмінація в кімнаті? Адже для читання можна включити торшер або настільну лампу, звісно, щоб це  було безпечно і комфортно для очей. 

Точкове освітлення набагато економніше, ніж освітлення всього приміщення одночасно з центрального світильника. Використовуйте в «робочих зонах» помешкання точкові світильники, замість підвісних та настінних.

Економити електроенергію можна навіть за рахунок кольору стін. Біла стіна відбиває 80% спрямованого на неї світла, темно-зелена – лише 15%, а чорна – лише 9%.

Побутова техніка

Повністю вимикайте побутову техніку, коли нею не користуєтесь. Телевізор, мікрохвильова піч, електрочайник — це ті прилади, які працюють у фоновому режимі. Тобто, вони витрачають електроенергію, навіть коли ви ними не користуєтесь. Тому рекомендується повністю відключати їх від мережі.

Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в режимі очікування («режим сну») може досягати 350-400 кВт/г на рік.

Використовуйте сучасну енергоефективну побутову техніку: вона допоможе заощадити до 50% витрат на електрику. Побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу А до G;

клас «А ++» – найбільш енергоощадний;

клас «А +», «А», «В», «С», «D», «G» – менш енергоощадні;

використовуючи побутову техніку класу «А» або «А+», ви зможете на 30-50% зменшиться споживання електроенергії навіть у порівнянні з приладами класу «В».

Холодильник

Регулярно розморожуйте холодильник. Наявність льоду на стінках пристрою підвищує його енергоспоживання на 15-20%.

Холодильник має бути повним. Порожній простір у холодильнику забирає більше енергії для охолодження. Тому кладіть у нього навіть просто пляшки з водою.

Не залишайте довго відкритими дверцята. Холодильники і морозильники відповідають приблизно за 1/3 рахунку за електроенергію. Тому перш ніж взятися за ручку холодильника, вирішіть, що саме вам потрібно.

Не ставте в холодильник гарячі страви. У такому випадку, для підтримки заданої температури, холодильник витрачає в рази більше електроенергії.

Тримайте холодильник подалі від тепла. Встановіть холодильник подалі від прямих сонячних променів, печі, духовки, посудомийної машини, колонки, бойлера, обігрівача чи батареї, щоб зменшити енергоспоживання.

Дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні – 18-20 градусів. У приміщенні, де температура сягає 30 градусів тепла, холодильник споживає удвічі більше електроенергії.

Електрочайник

Кип’ятіть стільки води, скільки необхідно на даний момент. Якщо збираєтесь пити чай або каву самі  – то на одну чашку, якщо вдвох – то на дві.

Своєчасно видаляйте накип. Чайник з накипом у 30 разів гірше проводить тепло. Через це девайс споживає більше электроенергії.

Використовуйте термос, щоб вода або гарячі напої довше залишалися гарячими без підігріву.

Пральна машина

Завантажуйте пральну та посудомийну машину на 100%. При неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії становитимуть 10-15 %.

Прання в холодній воді. Сьогодні існує безліч миючих засобів для прання в холодній воді. Сучасні пральні машини справляються із плямами навіть при 30 – градусній воді. В той час, як її підігрівання на 10-20 градусів пожирає величезний об’єм електроенергії.

Бойлер

Переведіть бойлер на економний режим, який дозволить нагрівати воду вночі, коли менший тариф.

Встановіть температуру для повсякденного користування 50-60 градусів, і один раз на тиждень підвищуйте її до 90 градусів на декілька годин, щоб запобігти появі бактерій всередині баку.

Вимикайте бойлер, якщо довгий час ним не користуєтесь. Бойлер у режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води.

Розрахуйте, скільки гарячої води вам необхідно для власних потреб, і в залежності від цього, вибирайте об’єм та потужність електричного бойлера. 

Приймайте душ. Щоб мінімізувати використання гарячої води, а значить і електроенергії, віддайте перевагу душу, ніж ванни. Це суттєво зменшить ваші витрати. 

Не використовуйте занадто багато води. Тоді менше електроенергії знадобиться для її підігрівання.

Сонячні батареї чи колектори для нагріву води допоможуть витрачати менше електрики.

Праска

Більшість прасок потребують небагато часу, щоб нагрітися, тож не вмикайте праску доки вона вам точно не знадобиться. І вимкніть її, перш ніж закінчити – залишкове тепло завершить роботу.

Пилосос

Очищуйте пилосос після кожного прибирання. Порожній пилосос споживає менше електроенергії.

Використовуйте віник кожен раз, коли це можливо та мийте підлогу.

Утеплення будинку

Якісна теплоізоляція в будівництві – це запорука економії енергоресурсів та збереження нормального мікроклімату у приміщеннях. Втрати енергії через холодні стіни становлять 40-70% від загальної потреби в теплі.

Споживачі часто використовують електроенергію для прогріву приміщення. При цьому, через щілини в вікнах може витрачатися до 50% всього тепла. Тому рекомендуємо: замінити старі рами на сучасні, металопластикові; утеплити балкон та вхідні двері.

Не закривайте шторами чи меблями радіатори опалення.

Закривайте на ніч вікна шторами, – так можна зменшити втрати тепла через вікна.

Одягайтесь тепліше та обігрівайте себе.

Приготування їжі

Не перегрівайте духовку. Часто ми розігріваємо духову шафу довше, ніж потрібно. Найчастіше рецепт приготування цього не вимагає, тому мінімізуйте витрати електроенергії.

Готуйте разом. Випікайте одразу декілька страв: запіканка разом з пирогом чи картопля з м’ясом та овочами. Це прискорить процес приготування і зекономить гроші.

Сучасна техніка для приготування їжі, така як мультиварки, скороварки, дозволяють одночасно виконувати декілька процесів, що дозволяють економити як газ, так і електроенергію.

Візьміть в поміч тепло печі. Остаточне тепло, що ми отримали після смаження чи запікання страви, може «доготувати» їжу, якщо залишилося 4-5 хвилин, без додаткової енергії. Також тепло духовки можна використати, щоб розморозити продукти, розтопити вершкове масло або зігріти посуд.

Готуйте на верхній полиці духовки. Тримаючи їжу ближче до нагрівального елемента, ви скоротите час приготування до 20%.

Використовуйте посуд з пласким дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити (заощадиться 5-10 % електроенергії).

Посуд з подвійним чи потрійним дном здатен акумулювати більше тепла, і конфорку можна сміливо вимикати за 10-15 хвилин до готовності страви. Вона «дійде» під кришкою без додаткового підігріву.

Накривайте страву кришкою під час варіння або тушкування. Це прискорить час приготування на 20-30%, при цьому на стільки же зменшаться і витрати електроенергії. 

Електроніка

Комп’ютер

Вимикайте комп`ютер, якщо надовго йдете кудись, або переводьте його в режим сну. Не зекономить електроенергію і заставка на екрані комп’ютера, тому без сумніву вимикайте екран, коли йдете пити каву.

Не залишайте прилади, що працюють від акумулятора живлення (мобільні телефони, ноутбуки і т.д.), довше часу, потрібного для їхньої повної зарядки.

Мобільний телефон

Не заряджайте мобільний телефон вночі.

Більшість телефонів вимагають лише декількох годин, щоб повністю зарядитись. Спробуйте заряджати їх на робочому столі або ввечері, а на ніч відключати.

Телевізор

Запрограмуйте телевізор на виключення. Якщо ви любите засинати під телевізор, встановлюйте таймер автоматичного відключення. Так техніка не буде працювати всю ніч та “наганяти” електроенергію.

Принтери та копіювальна техніка

Якщо ваш «ксерокс» не використовується, але постійно стоїть включеним, то за рік він може “накрутити” 1000 кВт/г енергії. Первинне включення також потребує великих енергозатрат, тому включайте техніку тільки тоді, коли треба відксерити або роздрукувати велику кількість сторінок. Та своєчасно відключайте техніку від мережі.

На усіх приладах, де тільки можна вмикайте енергозберігаючі налаштування.

Для того, щоб ефективніше економити електроенергію, слід знати, скільки споживають електроприлади:

  • Кондиціонер – 2,2-3,37 кВт.
  • Електрочайник – 2,2-2,4 кВт.
  • Пилосос – 2 кВт.
  • Бойлер – 1,5-2,5 кВт.
  • Масляний та повітряний обігрівачі – 1,2-2 кВт.
  • Праска – 1-2,4 кВт.
  • Пральна машина – 0,8-2,2 кВт.
  • Холодильник двокамерний – 0,30-0,90 кВт.
  • Мікрохвильова піч – 0,6-1,5 кВт.
  • Холодильник однокамерний – 0,10-0,40 кВт.
  • Телевізор – 0,08-0,14 кВт.
  • Електролампа на 100 Вт – 0,1 кВт.
  • Комп’ютер – 0,065-0,45 кВт.

Користуйтеся технікою у правильний час

Щоби економити, дуже важливо обмежити споживання електроенергії у пікове навантаження – час, коли більшість людей знаходяться вдома і усі одночасно користуються електричними приладами.

Пікові години спостерігаються вранці з 8:00 до 11:00 та увечері з 20:00 до 22:00. У цей проміжок часу бажано не прати, не приймати гарячу ванну, не вмикати електрообігрівачі та інше.

Дотримуючись хоча б кількох з цих рекомендацій, вам вдасться заощаджувати електроенергію щодня. А якщо ж кожен змінить свої звички споживання електроенергії, то це позитивно вплине на усю енергосистему країни. Адже економія ресурсів важлива не лише зараз під час війни, а й для збереження та розвитку енергосистеми України у майбутньому.

Залишити відповідь