You are currently viewing ПЕРЕЗИМУВАТИ Й НЕ ЗАМЕРЗНУТИ: ПОРАДИ ВІД ПОЛЯРНИКІВ

ПЕРЕЗИМУВАТИ Й НЕ ЗАМЕРЗНУТИ: ПОРАДИ ВІД ПОЛЯРНИКІВ

  • Автор запису:
  • Час читання:1 mins read

Як індивідуально підготуватися  до найскладнішої зими ? Що може зробити кожен, щоб обігріти себе та зберегти тепло? Якими речами варто запастися, щоб безболісно пережити холодну пору року? Про це нам розкажуть ті, хто точно знає про виживання у холоді все – наші українські полярники.

Війна перевернула звичний хід життя в Україні догори дригом.  Вже зараз зрозуміло, що навіть після завершення бойових дій наслідки російської агресії на нашій території будуть даватися місцевим жителям  взнаки ще довго. З-поміж іншого, опалювальний сезон цього року, ризикує увійти в історію як найскладніший за всю історію незалежності нашої держави. Тож лише ледачий не переймається нагальними питаннями: Чи вистачить українцям газу та вугілля? Чи не опинимося ми з вами в холодних квартирах? І що робити, якщо все ж таки опинимося?

Можновладці обіцяють, що опалювальний сезон в Україні розпочнеться вчасно. Але водночас заздалегідь готують нас до «європейського» температурного режиму у житлових приміщеннях – нижчого, ніж зазвичай  – від 16 до 20 градусів.

Як бути мешканцям квартир будинків, до яких буде складно подати тепло чи газ через пошкодження мереж, розбиті котельні? Вже зараз ракетні удари по об’єктах енергетичної інфраструктури несуть загрозу українцям залишитися без тепла. Лише уявімо: за вікном зима, у квартирі холодно.  Або, зрештою,  вам  треба перебути у холодному бомбосховищі.

У цих умовах дуже важливо вміти себе обігріти та зберегти тепло власного тіла. За конкретними порадами щодо самообігріву ми звернулися до тих, хто достеменно знає, як пережити холоди – до наших полярників.

В Національному антарктичному науковому центрі  аби захиститися від переохолодження у власній домівці в першу чергу радять більше рухатися.  Присідайте, бігайте, танцюйте. Навіть якщо вам доводиться довго сидіти на одному місці, наприклад,  працюючи за комп’ютером, періодично розминайтеся, ворушіть пальцями, робіть руками енергійні кругові оберти. Фізична активність розгонить кров по судинах і вам обов’язково стане тепліше. Помасуйте руки, щоб зігріти.

Зігріваюча їжа

Тепер щодо харчування. Полярники категорично не рекомендують доводити себе до голодного стану в умовах холоду. Не секрет, що раціональне харчування сприяє сталості температури тіла. Тож, скажімо, модне інтервальне голодування – не найкращий вибір для наступної зими. Краще дочекайтеся для дієт теплої пори року.

Задля того, щоб тіло виробляло енергію, йому потрібне паливо. Тож взимку сміливо робіть вибір на користь калорійної їжі.  При цьому підбирайте здорові  продукти з високою харчовою цінністю.  Страва має бути такою, що пройшла термічну обробку. Супи, каші, м’ясо й риба, тушковані овочі – гарячі чи ні – справа смаку, але їхня температура має бути обов’язково не нижчою за кімнатну. Саме в холодну пору року на допомогу тим, хто мерзне, прийде вершкове масло. Достатньо від 10 г масла на добу, щоб підтримувати тепло в тілі. Можна випити молока з медом, краще пряженого. Корінь імбиру в складі молока, або заварений окремо, як чай, не лише зігріє, а й посилить здатність організму протистояти інфекціям.

Не бійтеся додавати у страви спеції – перець, карі, корицю. Кров рухатиметься по судинах швидше – і ви скоріше відчуєте, що зігрілися. Теплотворний ефект мають такі овочі, як-от: морква, буряк, капуста. Не забувайте і про цибулю, часник та хрін.

Цікавий момент: не варто вірити в міфи і поспішати зігріватися алкоголем. Справа в тому, що спиртовмісні напої дійсно дають відчуття тепла лише на перший час, але воно досить примарне. Тож згодом організм може навпаки переохолонути.

Одяг

Як вдягатися в холодному приміщенні? Науковці з антарктичного центру наголошують: на вас має бути кілька шарів сухого одягу,  між якими слід залишати вільний простір. У дитинстві нам часом було смішно і не дуже зручно, коли батьки вдягали нас як капусту  – шар за шаром. А зараз стає зрозумілим, що  цей принцип більше, ніж доречний для того, щоб зберегти тепло.

Що саме вдягати? Віддайте перевагу одягу з натуральних тканин. Першим шаром вашого обігріваючого одягу можуть бути майки й футболки, теплі колготи й лосини.  Якщо раптом ще не маєте, то зараз саме час  придбати хоча б комплект термобілизни. Основна функція одягу, що щільно прилягає до тіла – якомога довше зберігати тепло.  Далі вдягніть шар одягу з цупкої тканини або предмети гардеробу з начосом. Тут стануть в нагоді теплі светри, штани, худі. Якщо в помешканні дуже холодно, наступним шаром вдягайте верхній одяг – куртки, пуховики.  Домашнє взуття для холодної зими обирайте доволі просторе та на товстій підошві. Не забудьте про теплі шкарпетки чи гольфи. Також не буде зайвим покласти у взуття устілки або навіть гірчичники, що допоможуть  зігріти ваші стопи.

Сон

Готуючись до сну, використовуйте пухові ковдри, а також придбайте для всіх членів родини зимові спальні мішки – радять полярники. Прицільно обирайте у туристичних магазинах спальники, призначені для зими. Вони здатні зберігати тепло навіть при температурі – 10 морозу. Якщо ночувати холодно навіть у такому спальнику, спробуйте зігрітися за допомогою хімічної грілки. Мова йде про герметичну наліпку на спину, ноги чи живіт. Одноразова хімічна грілка працюватиме протягом п’яти годин. Цього  буде цілком достатньо, щоб спробувати заснути в холодному приміщенні. Тим, хто полюбляє більш консервативні методи, рекомендується взяти в ліжко звичайні пластикові пляшки з гарячою водою.

Вітаміни

Якщо ви схильні до застуд, потурбуйтеся про те, щоб у вашій аптечці були противірусні та жарознижувальні засоби. А також, вітаміни – наприклад, вітамін D3, С та комплекси для зміцнення імунітету.

Готуватися до складної зими слід заздалегідь. Слідуючи простим, але ефективним порадам, які ми перерахували у цій статті, ви зможете безболісно прожити холодну пору року у 2022-2023 роках, зберегти здоров’я та  відчуття домашнього затишку, яким би не був ваш індивідуальний «холодовий поріг».

Як утеплити своє житло, читайте тут.

Ольга Журавель

Залишити відповідь