You are currently viewing ТЕПЛЕ ЖИТЛО ЗА БУДЬ-ЯКИХ УМОВ: ГОТУЄМОСЬ ДО НАЙСУВОРІШОЇ ЗИМИ

ТЕПЛЕ ЖИТЛО ЗА БУДЬ-ЯКИХ УМОВ: ГОТУЄМОСЬ ДО НАЙСУВОРІШОЇ ЗИМИ

  • Автор запису:
  • Час читання:2 mins read

Навіть уявляти, що ваше житло у холодну пору року залишилося без опалення, по-справжньому неприємно. Але, враховуючи поточну ситуацію на фронті та прогнози, за якими зима, що невідворотно наближається, ризикує стати найсуворішою в історії нашої незалежної держави, ми, українці, маємо бути озброєні і підготовлені до будь-якого сценарію. Як саме підготувати житло до опалювального сезону, що, ймовірно, стане найскладнішим в Україні?

Війна внесла свої корективи у побут кожного українця. У ряді міст і сіл наразі повністю або частково зруйновано інфраструктуру. Водночас інші населені пункти, на жаль, також не застраховані від руйнувань внаслідок ракетних ударів та обстрілів. Все це слід враховувати під час підготовки до опалювального сезону 2022-2023. Втім, навіть без екстрених ситуацій тарифи на газ та електроенергію зросли і будуть зростати й надалі. В умовах жорсткої економії природного газу та електроенергії ми починаємо шукати, яким чином можна знизити рахунки за опалення і гаряче водопостачання, а, отже, і споживання енергоресурсів.

За порадою, що саме слід зробити кожному вже сьогодні для того, щоб підготувати житло до можливого відключення тепла в холодну пору року, ми звернулися до полярників з Національного антарктичного наукового центру. Тут нам відповідають лаконічно:

«В такій ситуації рекомендації незмінні. В першу чергу — регулювати, в другу — утеплювати».

НАНЦ

ПУНКТ ПЕРШИЙ. УТЕПЛЕННЯ

Для початку давайте розглянемо, яким чином розподіляються втрати тепла в будинках. Основні втрати як на станції у полярників, так і в будь-якій будівлі відбуваються з вентиляцією повітря, через стіни, вікна, дах та підлогу  

Втрати тепла в будівлях відбуваються в наступних пропорціях:

30-40% тепла залишає житлове приміщення з вентиляційним повітрям. Це стосується як приватних будинків, так і квартир. Звісно, повністю закривати вентиляційні отвори в квартирі заборонено. Але натомість ми можемо прикрити їх картоном. Також намагайтеся мінімізувати використання електровентиляторів і витяжок.

20-30% тепла помешкання втрачає через стіни, 3-6% — через підлогу (підвал). Як показує досвід, “заплаткове” утеплення стін ззовні менш ефективне, аніж повне утеплення будівлі з першого по останній поверх. Утеплення підлоги багато в чому залежить від конструкції підлоги. Якщо вона покладена на стяжку, то під неї можна підвести утеплювач. В той час як у підлозі на лагах варто перевірити рівень шару керамзиту та місця проходу труб. До речі, простим, але досить ефективним способом утримати тепло буде ковролін на підлозі. 

15-25% тепла витрачається через вікна. Тож варто заздалегідь замінити старі вікна на сучасні склопакети. Якщо ж треба обрати більш економний спосіб, перевірте не лише наявність щілин у віконній рамі, але й місця стиків з підвіконням. Щілини прибирайте за допомогою силіконових герметиків. Втраті тепла запобігатиме і теплозберігаюча плівка, прозора і здатна пропускати 85% світла. Також вікна  можна закривати аркушами ДВП, ДСП або OСП. Ще один гарний варіант – екструдований пінополістирол від 3 см завтовшки. Якщо немає змоги придбати спеціальні утеплювачі, доведеться забити вікна ковдрами.

Так само необхідна проти зими і теплоізоляція дверей. Можна здійснити утеплення власне дверного полотна, герметизувати отвори й тріщини. Подвійні двері дозволять вам краще захистити домівку від втрачання тепла.

Ще10-25% тепла можна втратити через дах. Для того, щоб утеплити дах зсередини, використовуйте мінеральну піну, піноплекс або пінополістирол.

ПУНКТ ДРУГИЙ. РЕГУЛЮВАННЯ

Зауважимо, що, утеплюючи стіни або замінюючи вікна, ми лише зменшуємо втрати тепла в будинку, але не заощаджуємо тепло. Якщо ж система опалення нерегульована, то утеплення призводить до того, що нам стає гаряче, ми починаємо відкривати вікна і випускаємо дорогоцінне тепло на вулицю.

У приватному будинку все просто: можна відрегулювати котел вручну або встановити електронний погодний регулятор, підкрутити ручний кран на радіаторі або поставити радіаторний терморегулятор — все, що робиться, негайно призводить до результату у вигляді зниження рахунки за газ та/або електроенергію.

Наприклад, можна в автоматичному режимі налаштувати зниження температури опалення на ніч або в сонячний зимовий день, коли кімнати прогріваються сонцем. Різниця полягає в ефективності ручного і автоматичного регулювання. Адже ми не регулюємо температуру в холодильнику або прасці вручну, включаючи і вимикаючи прилади з розетки, оскільки вони вже обладнані регуляторами. В автоматичному режимі (встановивши сучасний котел з автоматикою, і радіаторні терморегулятори) можна знизити споживання газу на 25-35% відсотків. А якщо до того ще й утеплити будинок, то на всі 50%.

У багатоквартирному будинкуце буде дещо складніше. Економити можна за рахунок встановлення електронного регулятора в тепловому пункті. Він буде регулювати подачу тепла в систему опалення будинку відповідно до погодних умов. Так само можна регулювати, встановивши балансувальні клапани на стояках. Останні дозволять уникнути недоопалення одних стояків і надмірного опалення інших. Відповідно, розподіливши тепло рівномірно по всьому будинку. Це дозволить заощадити 35-40% на опаленні. А встановлення терморегуляторів на радіаторах дасть можливість заощадити ще близько 20%.

Ще один крок до вирішення проблеми – встановлення радіаторного терморегулятора — пристроя, який дозволяє підтримувати необхідну температуру в кожній кімнаті окремо. Наприклад, у спальні та кухні +18С, вітальні +21С, дитячій +23С. Але щоб отримати ці 20% економії, необхідно встановити терморегулятори на всіх радіаторах у всіх приміщеннях.

АЛЬТЕРНАТИВА ГАЗОВОМУ ОПАЛЕННЮ

За наявності відповідного бюджету можна заздалегідь встановити твердопаливний котел, тепловий насос, пелетний камін тощо.

Щодо більш «дешевих і сердитих» варіантів, то напередодні холодної зими кожній родині варто придбати електричний обігрівач. Він врятує вас від морозів, якщо виникнуть проблеми з центральним опаленням. Якщо дозволяє бюджет, віддайте перевагу електричному конвектору, а ще краще – інфрачервоним панелям з кераміки та скла, мікатермічним та плівковим обігрівачам. Вони споживають значно менше електроенергії, а от нагрівають і швидше і краще.

Однак слід пам’ятати, що мережа будинків, особливо зі старого житлового фонду, нерідко не розрахована на підключення великої кількості електроприладів. Це ж саме стосується і підключення електричного котла, який є альтернативою газовому опаленню.

Готовий – значить, озброєний. Втім, сподіваємося, що всі ми переживемо цю зиму та специфічний для України опалювальний сезон якомога легше. Нехай незручності будуть мінімальними, а оселі – теплими!

Ольга Журавель