Мільйони українців вимушені перебувати за кордоном через військову агресію Росії проти України. У багатьох з них є велике бажання допомагати країні, але не всі знають, як саме можуть це зробити. Про інструменти та механізми допомоги Україні з-за кордону, – розповіли керівниці волонтерських громадських організацій Наталія Панченко (Польща) та Аліна Зубкович (Швеція).
Наталія Панченко – голова правління організації Euromaidan-Warszawa. З 2013 року організація займається промоцією та адвокацією України в Європі. Співробітники організації проводять вуличні акції, кількість учасників у яких сягає 25 000. Волонтерам «Євромайдан Варшава» вже вдалося зібрати 150 млн грн на допомогу Україні. Організація також співпрацює з іноземними ЗМІ, підтримує українську армію та збирає гуманітарну допомогу для цивільного населення.
“Щось, на перший погляд, маленьке може виявитися насправді великим”
Наталія Панченко
Адвокація
Наталія Панченко вважає, що можливостей допомогти дуже багато. Вона виділяє кілька напрямків допомоги. Перший і найважливіший, на думку Наталії, – напрямок адвокації.
«Адвокація, – тобто представлення та просування конкретних меседжів про те, що відбувається в Україні, є надзвичайно важливою. До адвокації відносяться зустрічі з політиками, опініон-мейкерами, десіжн-мейкерами, лідерами думок, представниками культури на всіх рівнях – від локального до державного. На всіх цих зустрічах потрібно чітко просувати актуальні меседжі про Україну. Втім, це повинні робити люди, які вже мають попередній досвід, або ті, хто має, в кого навчитися», – пояснила Наталія.
На сьогодні серед найважливіших меседжів для адвокації експертка називає:
- поставки зброї в Україну
- допомогу біженцям
- підтримку української армії
«Важливо доносити до європейців, що мир настане лише у двох випадках: або виграє Росія, або Україна. Тому європейське суспільство має визначитись, кому вони хочуть допомогти перемогти. Щоби перемогти, потрібна зброя. Тільки надаючи Україні сучасну зброю, можна допомогти їй перемогти. Для такої адвокаційної діяльності, звісно, потрібно мати досвід, зв’язки та можливості організовувати ці зустрічі та дискусії», – каже Наталія Панченко.
Співпраця зі ЗМІ
Наступна дуже потужна галузь, у якій, на думку Наталії, треба активно діяти це, – співпраця зі ЗМІ.
Для цього можна як самим писати статті, колонки, так і намагатися бути коментаторами у місцевих ЗМІ про події в Україні.
Не менш важливо, на думку Наталії, – створювати інфоприводи, щоби Україна постійно з’являлася в інформаційному просторі тих країн, де ви перебуваєте.
«Для такої діяльності теж дуже важливо мати компетенції. Якщо ж у вас їх нема, то можна знайти організації, які вже цим займаються та приєднатися до них. Там вас усьому навчать», – запевнила Наталія.
Вуличні акції
Найбільш дієвим методом створення інфоприводів, є організація вуличних акцій. Чим вони будуть масштабнішими тим більше шансів, що у них буде велике охоплення у ЗМІ.
Крім впливу на ЗМІ та суспільство такі мітинги та демонстрації мають вплив на прийняття рішень політиками у країнах, де ви проживаєте. Адже вони показують градус зацікавленості місцевого населення. Коли політики бачать, що питання України є важливим у суспільстві, вони починають реагувати на такі сигнали.
“Через це акції потрібно організовувати постійно, – каже Наталія, – аж до самої нашої перемоги”.
Донати
Третє, і найпростіше, що може зробити кожен з будь-якої точки світу – це донатити на допомогу Україні. Є купа великих організацій та маленьких ініціатив, створених, щоби допомагати, як армії так і цивільному населенню.
Як варіант, Наталія радить встановити на своїх банківських рахунках автоматичне перерахування коштів на якийсь фонд.
«Нехай це буде невеличка сума, але регулярна. Стабільність підтримки іноді навіть важливіша, ніж розмір суми. Буває так, що один місяць надходить величезна сума, а на наступний вже нема за що перекрити найнеобхідніші потреби. Тому регулярні, хоча й невеличкі донати мають свої переваги», – пояснила Наталія.
Волонерство
Кожен може стати волонтером на складах гуманітарної допомоги: приймати, сортувати, пакувати, плести маскувальні сітки. Руки завжди потрібні. Можна волонтерити у центрах прийому біженців, або просто допомагати біженцям.
“Іноді достатньо просто поговорити з людиною, підказати їй щось, вислухати. Це дуже важлива підтримка”, – пояснила Наталія.
Створення графіки, малювання плакатів.
Здавалося б, просто намалювати плакат і прийти на акцію. Втім, каже експертка, це може зіграти надважливу роль. Адже саме ваш плакат може потрапити в об’єктиви світових ЗМІ, а потім – на обкладинки головних медіа. І вже весь світ дізнається про меседж українців з вашого плакату.
“Політик побачить ваше фото та ініціює якесь важливе для України рішення, прийме закон на підтримку України, в результаті якого Україна отримає тридцять Хаймарсів або сотні мільйонів євро допомоги. Тому не треба недооцінювати таку активність. Щось, на перший погляд, маленьке може виявитися насправді великим», – пояснила Наталія Панченко.
Директорка організації Nordic Ukraine Forum (Швеція, Стокгольм), Аліна Зубкович, поділилася своїми рекомендації щодо організації волонтерської допомоги Україні за кордоном.
“Краще робити хоч шось, аніж нічого не робити”
Аліна Зубкович
Культурні заходи
Аліна пропонує влаштовувати різні українські культурні заходи, майстер-класи, тематичні національні вечірки. Такі заходи корисні тим, що знайомлять місцевих жителів з українською культурою, мовою і т.д. Це, на її думку, дуже дієвий спосіб комунікації та інформування місцевого населення про те, що насправді відбувається в Україні.
“От, наприклад, до нашої організації прийшла жінка і каже, я не знаю, чим допомогти, але я можу ліпити вареники. І ми організували вареники-паті. Запросили на цю вечірку місцевих жителів та розповідали їм не лише про українську кухню, а і про те, що відбувається в Україні. На цьому заході нам вдалося зібрати кошти на допомогу», – розповіла Аліна Зубкович.
На таких вечірках також можна знайомитися із місцевими жителями, які хочуть допомагати Україні та розповідати їм, куди саме краще надсилати допомогу, надати їм інформацію, щоби їхня допомога була максимально ефективною.
Акції біля посольства Росії та інфоспротив
«Робити акції біля посольства Росії дуже важливо. Навіть якщо це одиночний пікет. Якщо хочете, робіть. Краще робити хоч шось, аніж нічого не робити» – каже Аліна Зубкович.
Інфоспротив – ще один дуже потрібний вид допомоги.
“Можна відслідковувати, що відбувається на місцях. Можливо росіяни влаштовують антиукраїнські акції або проводять дезінформаційні кампанії, то можна влаштовувати акції для того, щоб скасувати подібні заходи”, – радить Аліна.
Запрошувати на мітинги Гостей
Співпраця з місцевими жителями та організаціями розширює коло можливостей. Втім, можна піти ще далі: якщо запросити на акцію якогось активіста або політика з іншої країни, то, скоріш за все, це допоможе потрапити у ЗМІ тієї країни. Таким чином в іншій країні, завдяки запрошеному гостю, дізнаються про акцію з підтримки України, про яку вони б ніяк не дізналися, якщо б на ній не був присутній представник іншої держави.
Онлайн-волонтерство
Якщо ви живете у маленькому містечку або селі, де не проводяться акції та нема організацій, до яких можна приєднатися, то можна допомагати дистанційно.
Аліна Зубкович запевняє, навіть у маленьких містечках можна робити важливі речі.
«Ви можете роздрукувати плакати з написами Russia is a Terrorist State і обвішати цими плакатами дошки оголошень. Це теж частина інфовійни”, – пояснила вона.
Аліна каже, завжди потрібні люди, щоб малювати графіку, писати тексти, перекладати на різні мови. Можна також продукувати український культурний контент у соціальних мережах. Якщо контент якісний, різні організації можуть його поширювати.
Як долучитися до вже існуючих організацій та ініціатив
Якщо ви приїхали в чужу країну, нікого там не знаєте, але хочете бути корисними, то в такому разі експертки радять долучатися до вже існуючих ініціатив.
Як їх знайти, розповідає Наталія Панченко:
“Коли ви приїзжаєте в іншу країну, у незнайоме місце і хочете приєднатися до волонтерських ініціатив , – найкращий спосіб дізнатися про такі – піти на якийсь проукраїнський мітинг та познайомитись із організаторами. Там вам точно нададуть усю необхідну інформацію і з радістю приймуть вас у команду активістів та волонтерів”, – поділилась Наталія.
Окрім цього є різні групи у соцмережах – Українці в Польщі, Українці в Австрії та інші подібні, там теж можна знайти багато інформації про активності, до яких можна доєднатися.
Аліна Зубкович радить: для початку визначте для себе, чим би ви хотіли займатися, у чому маєте досвід? Ви можете прийти до організації та спитати, яка допомога потрібна або самі запропонувати щось.
“Наприклад, до нас звернулася одна дівчина. Вона сказала одразу, що не може багато часу приділяти волонтерству, але запропонувала моніторити інфопростір у Швеції і раз на тиждень надавати нам інформацію у вигляді щотижневої підбірки згадок України у шведських ЗМІ. Таким чином, вона робить дуже корисну справу для нашої адвокаційної діяльності щодо підтримки України”, – розповіла Аліна.
Якщо ви вмієте щось робити руками, то можна влаштувати ярмарок та зібрати кошти на допомогу Україні.
“Багато чого залежить від того, що ви вмієте. Ми усі щось вміємо. Наприклад, ви психолог за освітою? Тоді ви могли б допомагати українцям, які потребують підтримки. Можна просто організувати зустрічі, щоби люди знайомилися, спілкувалися та дізнавалися цікаву інформацію про країну, в якій вони опинилися”, – додає Аліна Зубкович.
Якщо ви вмієте співати, грати на музичних інструментах, малюєте, танцюєте, – усі мистецькі навички можна задіяти у демонстраціях, у перформансах та культурних заходах.
Наталія Панченко додала, що у волонтерських організаціях дуже радіють, коли люди приходять зі своїми ініціативами. Вона впевнена, що більшість організацій радо підтримають та допоможуть усім, чим зможуть. Адже роботи дуже багато, – допомога Україні потрібна кожного дня.